Kiedy przyda się nam alkomat?

Udane spotkanie towarzyskie? Świetny koncert ulubionej gwiazdy muzyki? Wesele najlepszych przyjaciół? Wiele jest okazji do spożycia napojów procentowych. Jak sprawdzić, kiedy jesteśmy już trzeźwi i mamy odpowiedni refleks by prowadzić auto, pójść do pracy czy zająć się dzieckiem? Pomoże w tym alkomat test. Na rynku występuje ogromna obfitość urządzeń mierniczych, jak zatem je wybrać, aby odpowiadało naszym potrzebom?

Alkomat profesjonalny

Alkomat test wielokrotnego użycia to niezbyt duże urządzenie sprawdzające poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Wynik pomiaru podawany jest w dwojaki sposób. Albo są to komunikaty świetlne wskazujące wyniki za pomocą kolorowych lampek, albo konkretny wynik w promilach wyświetlany na ekranie urządzenia lub pokazywany na wydruku. Alkomat testy tego typu występują na rynku w wersji z ustnikiem przeznaczone dla wielu osób oraz bez ustnika wymiennego, domyślnie tylko dla właściciela. Ceny takiego alkomatu wahają się pomiędzy 100 złotych aż do nawet kilku tysięcy za najbardziej rozbudowane urządzenie. Kupując alkomat test warto zwrócić uwagę, aby posiadał on niezbędne atesty, możliwość kalibracji i serwisu. Istotna jest także precyzja alkomatu.

Alkotest jednorazowy

Największą zaletą tego typu urządzeń jest ich jednorazowość. Zachowuje się przez to sterylność – nie dzieli się ustnika z wieloma osobami. Alkotest jednorazowy jest niewielki, łatwo schować go w kieszeni spodni czy w damskiej torebce. Nie zajmuje dużo miejsca, więc można mieć go przy sobie w każdej sytuacji. Jest także stosunkowo tani, poniżej 10 złotych za sztukę. Nie daje konkretnego wyniku w promilach, a wskazuje tylko wybór trzeźwy/nietrzeźwy. Wystarcza to jednak w zupełności, aby podjąć decyzję o kierowaniu autem. Użycie jest bardzo intuicyjne – wdmuchuje się do środka urządzenia powietrze, a ono zmianą barwy sygnalizuje wynik. Wada urządzenia jest fakt, że w razie pozytywnego wyniku, do kolejnego pomiaru po czasie, potrzebujemy kolejnej miarki.

Gdzie kupić alkomat?

Alkomaty profesjonalne dostępne są w sklepach internetowych, ale także w sieciach sklepów z elektroniką lub specjalistycznych sklepach z alkomatami. Lepiej nie ryzykować zakupu chińskich odpowiedników, gdyż mogą być nieskuteczne. Alkotest jednorazowy można zakupić na większości stacji benzynowych, w aptekach oraz marketach. Jest duża dostępność urządzeń na rynku, dlatego nie warto ryzykować mandatem, wypadkiem czy kalectwem, które mogą być konsekwencją jazdy pod wpływem alkoholu.