Sztucer myśliwski

Podstawowy rodzaj broni na polowaniu to sztucer myśliwski. Poszczególne modele potrafią istotnie się od siebie różnić, jednak zasada działania i podstawowa konstrukcja pozostają ponadczasowe.

Są w Polsce bardzo popularne, ze względu na swoją uniwersalność. W połączeniu z dobrą optyką oraz właściwie dobraną amunicją, sztucery myśliwskie są skuteczną i poręczna bronią.

Broń na polowanie

Sztucer myśliwski jest bronią kulową, która obok broni śrutowej i kombinowanej, wykorzystywana jest w łowiectwie. Posiada długą historię, a swoje korzenie ma w żołnierskim wyposażeniu. Przez wiele dekad podstawowa konstrukcja przechodziła liczne modyfikacje, które poprawiły zarówno celność, ergonomię obsługi, ja i bezpieczeństwo strzelca oraz osób postronnych.

Sztucer myśliwski sprzedam

Sztucery myśliwskie zwykle posiadają otwarte przyrządy celownicze, czyli muszkę i szczerbinkę. Korzysta się z nich jednak rzadko. Znacznie częściej spotkać można broń kulową wyposażoną w lunetę celowniczą i takie oferty zwykle pojawiają się w ogłoszeniach typu sztucer myśliwski sprzedam.

Amunicja do sztucera

Odrębną kwestią pozostaje sprawa amunicji. Jej konstrukcja i waga dobierane są do konkretnych zastosowań. Oczywiście kluczowa jest odpowiednia średnica amunicji, którą definiuje kaliber sztucera myśliwskiego. W jego obrębie wybierać można pomiędzy nabojami:
– z pełnym płaszczem,
– z częściowym płaszczem,
– wzmacnianymi typu magnum
– oznaczonymi symbolem S, czyli posiadającymi specjalną kryzę.

Często spotykane są również anglosaskie oznaczenia amunicji, co może być mylące, szczególnie dla początkujących myśliwych.

Sztucer leworęczny

Klasyczna konstrukcja sztucera myśliwskiego to broń kulowa z jedną gwintowaną lufą. Na przestrzeni lat opracowano wiele modyfikacji tego pomysłu.

Współcześnie spotkać można sztucery myśliwskie z dwoma lufami. Ich układ może być pionowy lub poziomy. Nazywane bywają ekspresami, ze względu na to, że umożliwiają oddanie dwóch szybkich strzałów. Cecha ta jest wyjątkowo cenna w polowaniach na niebezpieczną zwierzynę.

Inną modyfikacją tradycyjnej konstrukcji, jest sztucer leworęczny. Ciekawostką pozostaje fakt, że taka broń wybierana jest czasem również przez myśliwych praworęcznych, którzy z jakiś powodów nie potrafią się zgrać ze standardowym układem broni.